JasoX kirjoitti 02.03.2012 - 11:13
Tarve olisi päivittää itsensä fullhd aikakauteen. Vanha toshiban tykki joutaa siis eläkkeelle ja uusi olisi saatava tilalle. Mitä nyt tutkailin netin tarjontaa niin aika laajaa on tuo valikoima ja mielipiteet.
Onko kenelläkään hyviä ehdotuksia tykistä? Peli ja leffakäyttöön tulisi.
Paljonko on rahaa käytössä? Onko tarkoitus vaihtaa kangasta vaiko käytätkö entistä? Jos aiot käyttää entistä niin millainen se on (väri, gain, koko...)? Millaiseen tilaan tykki tulee eli tarvitaanko paljonkin zoomia ja linssinsiirtoa? Pitääkö olla 3D vai riittääkö tavallinen?
Äkkiseltään suosittelisin katsastamaan
Optoman HD33:n mutta kannattaa ottaa huomioon sen melko tarkka vaatimus asennuspaikalle. Lisäksi DLP-tekniikka ei sovi kaikille ihmisille eli sekin kannattaa tarkastaa koekatselulla. Muutenhan tykki on melko loistava hintaluokassaan kuten tuo testi osoittaa.
Toinen vaihtoehto voisi olla LCD-tekniikkaan perustuva
Epson EH-TW3200, jossa on jo vähän enemmän säätövaraa ja hintakin on reilusti edullisempi. Miinuksena sitten se, että musta on lähinnä harmaata etenkin valkoisella kankaalla. Lisäksi osassa noista on ollu ongelmia pölyn kerääntymisen sekä iiriksen kanssa. Osa on myös valittanut huonoa lampunkestoa. Plazalla on hyvin kattava
ketju tykistä.
Tykin valinnassa kannattaa käyttää hyväkseen Projectorcentralin
laskuria, jolla saa testattua voiko tykin asentaa tilaan. Mutta mennään nyt näillä ennen kuin saadaan vastauksia noihin kysymyksiin. Sellainen vielä, että tuohon 3D-hössötykseen ei kannata vielä liiemmin kiinnittää huomiota sillä tekniikka on vielä uutta. Koti-3D on imo täyttä kusetusta ja toimii kohtalaisesti lähinnä kirkkailla ja hidasliikkeisillä demopätkillä. Mieluummin panostaa enemmän hyvään 2D-kuvaan kuin maksaa 3D:stä. Mutta tämä on vain oma mielipide
//Hacka